GRMOLEC – rodinné vinařství

Hovorany

Viniční tratě, ve kterých jsou vysázeny odrůdy zařazené do VOC Slovácko, se nacházejí v katastrálním území vinařské obce Hovorany a jsou rozděleny do dvou viničních tratí.

Viniční trať Staré hory, je svojí expozicí orientována na jihovýchod v mírném svahu. Půdní profil je zde modální, tvořen hlubokou, těžší vododržnou černozemí, vzniklou na spraších a píscích s vyšším obsahem vápna.

Zde máme z VOC odrůdové skladby vysázeny odrůdy Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Muškát moravský, Rulandské modré a Frankovku.

Ve viniční trati Podvinohradí, je půdní profil hodně podobný, modální černozem vzniklá na spraších a píscích s vyšším obsahem vápna. Nachází se za vinařstvím v mírně svažitém terénu ideálně situovaném svojí expozicí na jihovýchod.

Z pěstovaných odrůd, zařazených do VOC Slovácko zde máme vysázeny odrůdy Muškát moravský a Rulandské modré.

Tradice rodinného vinařství Grmolec na Moravském Slovácku sahá až do roku 1889, kdy první keř révy vinné vysázel František Grmolec a později spolu se synem Janem začal s výrobou révových vín v jednom z nejstarších sklepů v Hovoranech.

Na tuto tradici postupně navázal Ing. Josef Grmolec, který v roce 1976 vysadil nové vinice a v roce 1983 postavil nový sklep. Od roku 2003 se k vinaření přidává nejmladší syn Bronislav, který svou filozofií zásadním způsobem ovlivňuje působení vinařství na trhu. V roce 2003, 2006, 2011, 2014 a 2017 spolu rozšířili vinice na celkovou rozlohu 5 ha (25 tis. keřů), na kterých hospodaří v režimu integrované produkce. V roce 2017 vybudovali stylové posezení ve slovácké jizbě, penzion a nové sklepní hospodářství, které je vybaveno šetrnými moderními technologiemi, které dopomáhají tvořit jedinečná vína.

K pěstovaným odrůdám patří: Müller Thurgau, Neuburské, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené, Chardonnay, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Sauvignon, Hibernal, Tramín červený, Pálava, Muškát moravský, Saphira, Malverina, Johaniter, Modrý Portugal, Zweigeltrebe, Frankovka, Svatovavřinecké, Rulandské modré, Dornfelder, Cabernet Moravia a Merlot.

KONTAKT

Grmolec – rodinné vinařství

Bronislav Grmolec

www.grmolec.cz

bronislav@grmolec.cz

Telefon: +420 606 117 172

696 12 Hovorany 243