VINAŘSTVÍ KOPEČEK

Dubňany

Viniční tratě Vinařského domu Kopeček leží všechny v areálu Dubňanské hory. Tento unikátní přírodní amfiteátr zakončený na jihu svahem, který drží v údolí konstantní teplotu, je znám svými špičkovými víny už více jak 300 let. Pěstují se zde klasické odrůdy jako je Ryzlink Vlašský, svou pepřovostí známé Veltlínské či dnes už poměrně vzácná odrůda Neuburské. Lokalita dubňanské hory, které dal název kopec na straně od města Dubňany, vzdáleného cca 7 km, je známá tím, že ve vinných sklepích místní vinaři nejen hospodaří, ale také je povětšinou mají upravené na bydlení, aby mohli po práci své výtvory pokoštovat a nebát se cesty do vzdálených Dubňan Existence vinohradů je písemně doložena před rokem 1620. Z původně jednotné hory vyčlenil roku 1692 hrabě Bedřich z Oppersdorfu Dubňanskou horu, určenou pro dubňanské vinaře. Pověst, která koluje několik generací, o tom, že Dubňanský starosta ji vyhrál v kartách nad Mutěnickým, není tedy patrně pravdivá. Pan Kopeček má v této krásné lokalitě také vinice, certifikované pro výrobu vín VOC. Můžete tedy od něj ochutnat Ryzlink rýnský VOC, Moravský Muškát VOC a Ryzlink Vlašský VOC.

Vinařství Kopeček bylo založeno v roce 2003 zakoupením historického vinného sklepa a vinic v místní části Mutěnic, která nese známý název Dubňanská hora.  I když majitel vinařství, pan Zbyněk Kopeček již měl zkušenosti s výrobou vína, pořízení vlastních vinic jej posunulo do profesionální vinařské branže. Ze strojaře se začal přeorientovávat na vinaře, technologa, degustátora a sommeliera. Zanedlouho úspěšně absolvoval všechny potřebné zkoušky i studium na Vinařské škole a stal se mezinárodním degustátorem. Po celou dobu společně se svou rodinou budoval vinařství. Byly přikoupeny další vinice, zrekonstruován historický sklep a postaven nový s plnohodnotným sociálním zázemím i velkou degustační místností.  Vinařství mezitím začalo sbírat úspěchy nejen na místních výstavách, kde získalo množství titulů šampion či vítěz odrůdy, ale také se začalo prosazovat mezi profesionály na velkých výstavách jako je GP Winex, Muvín Prešov, Wine China a podobně, kde získalo mnoho ocenění.

Vinařský dům Kopeček, jak se vinařství oficiálně nazývá, tvoří hlavně malé šarže vín v maximálně do 1000 litrů. V nabídce má pravidelně okolo 15 druhů vín, která nabízí ve vlastní vinotéce, nebo při přímém prodeji. Hospodaří na 2,5 ha vinic, a jak pan Kopeček se smíchem dodává, má stejnou rozlohu jako Romanée Conti. Jen je o něco levnější.

KONTAKT

Vinařský dům Kopeček, s.r.o.

Zbyněk Kopeček

www.vinarskydum.cz

eshop@vinarskydum.cz

Telefon: +420 777 903 432

Hodonínská 306, 696 03 Dubňany